Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, w której organizmie zachodzą wówczas istotne zmiany. Przejawiają się one nie tylko w wyglądzie przyszłej mamy, ale także w sposobie odżywiania i zapotrzebowaniu kalorycznym, które zwiększa się o około 500 kalorii. W okresie ciąży u kobiet pojawiają się także nietypowe zachcianki. Nie od dziś wiadomo, że przyszłe matki uwielbiają oryginalne połączenia smaków oraz chętniej sięgają po kiszonki. Okazuje się jednak, że to, co jedzą kobiety ciężarne, wynika z zapotrzebowania organizmu na określone witaminy i minerały. Tym samym przegryzanie czekolady kiszonym ogórkiem jest uzasadnione i wcale nie powinno dziwić. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego kobiety w ciąży sięgają po kiszonki i jakie to ma znaczenie dla ich zdrowia.

Dlaczego warto spożywać naturalne kiszonki?

O pozytywnym wpływie kiszonek na organizm mówi się wielokrotnie. Ich regularne spożywanie ma kluczowe znacznie dla prawidłowego funkcjonowania mikroflory bakteryjnej znajdującej się w jelitach. Mianowicie wchłanianie kwasu mlekowego, który powstaje w procesie kiszenia, redukuje namnażanie się szkodliwych bakterii, a nadto usprawnia procesy trawienne. Nic zatem dziwnego, że wielu lekarzy i dietetyków zaleca włączenie kiszonych warzyw i owoców do codziennej diety. Zjadanie naturalnych kiszonek jest również istotne w przypadku kobiet ciężarnych, które muszą przywiązywać szczególną wagę do tego, co jedzą. Kiszone ogórki czy inne warzywa w diecie kobiet ciężarnych pełnią te same funkcje, a nadto często przynoszą też ulgę przy męczących zaparciach.

Apetyt na kiszonki – czyli dlaczego kobiety w ciąży częściej sięgają po kiszone ogórki?

Powodem, który wpływa na to, że kobiety w ciąży sięgają po kiszonki, wcale nie musi być żywieniowy nawyk.  Co prawda, jeśli ich regularne spożywanie jest stałym elementem diety, nie warto z niego rezygnować również w tym wyjątkowym okresie. Zazwyczaj jednak okazuje się, że wzmożony apetyt na kiszone ogórki czy inne kiszone warzywa jest wynikiem większego zapotrzebowania organizmu na witaminę C i żelazo. Spożywanie kiszonek zwykle jest łatwo przyswajalnym sposobem na zaspokojenie tych niedoborów. Co więcej, kobiety ciężarne często spożywają kiszone warzywa i owoce w nietypowych połączeniach np. ze słodyczami. W ten sposób zapobiegają nudnościom i w odpowiedzi na większe zapotrzebowanie kaloryczne mogą zjeść znacznie więcej. Spożywanie kiszonek jest zatem uzasadnione, a nawet i zalecane.