Ogórki, kapusta, papryka, rzodkiewki czy buraki – co łączy te produkty? To, że można z nich zrobić rewelacyjne kiszonki. Naturalne kiszonki to nie tylko wyjątkowy, kwaskowaty smak. To przede wszystkim bogate źródło zdrowia. Historia fermentowanej żywności sięga starożytności. Jest to najzdrowsza metoda konserwacji żywności. Ale jak powstają naturalne kiszonki? I dlaczego można powiedzieć, że kiszonki mają fenomenalny wpływ na zdrowie? Przekonajmy się.

Czym jest kiszenie i jak powstają kiszonki?

Wszystko dzieje się za sprawą niezwykłego procesu fermentacji, do którego doprowadzają bakterie mlekowe. Tak więc krótko mówiąc, kiszenie to sposób konserwacji żywności, który polega na procesie fermentacji przeprowadzanym przez bakterie mlekowe. Pożyteczne bakterie zamieniają zawarte w owocach i warzywach cukry na kwas mlekowy. Kwas mlekowy natomiast zabija bakterie, które powodują procesy gnilne. Oprócz tego w tym procesie powstaje też niewielka ilość alkoholu i kwasu octowego. Dzięki temu produkty zyskują niepowtarzalny smak i są doskonale zakonserwowane.

O zaletach kiszonek

Kiszonki będące efektem procesów fermentacji zawierają mnóstwo bakterii mlekowych, a więc działają jak naturalny probiotyk. Poprawiają florę bakteryjną i działanie układu trawiennego. Są doskonałym źródłem wielu witamin i minerałów. Ze względu na to, że zawierają sporą ilość witaminy C, świetnie wzmacniają odporność. Natomiast zawarte w nich sole mineralne wpływają na wzmocnienie oraz piękny wygląd skóry i paznokci. Są pomocne w walce z nadwagą, bo przyśpieszają przemianę materii, odkwaszają i oczyszczają organizm. Kiszonki są ponadto mniej kaloryczne niż warzywa, z których powstały. Ale to jeszcze nie koniec ich zdrowotnych właściwości! Regulują poziom cukru we krwi, a także obniżają ilość cholesterolu. Likwidują zgagę i niestrawność i są pomocne przy dolegliwościach żołądkowych.

Czy masz jeszcze wątpliwości, że warto jeść kiszonki? Nie bez powodu WHO uznało, że kimchi, czyli kiszona kapusta, to jedno z najzdrowszych dań świata. Jednak trzeba pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze, kiszonki najlepiej spożywać na surowo – gotowane tracą wiele dobroczynnych bakterii. Po drugie najzdrowsze są produkty kiszone w sposób naturalny bez użycia konserwantów. Dlatego warto kupować u sprawdzonego producenta dobrej jakości kiszonek. Te produkowane masowo mają mniej wartości odżywczych i zawierają szkodliwe substancje konserwujące.