Choć kiszone ogórki czy kapusta od wielu lat są wyborem kulinarnym Polaków, to dopiero w ciągu ostatnich lat, obserwujemy zainteresowanie kiszonymi przetworami. Zaowocowało to tym, że w słoiku można umieścić nieoczywiste warzywa, które dostarczają niezwykłych doznań kulinarnych. Co warto zamknąć w słoikach? Podpowiadamy!

Warzywa, z których zrobisz kiszonki

Kisząc warzywa, możemy sięgnąć po te tradycyjne jak ogórek, kapusta, burak czy papryka. Te zyskują niesamowity aromat, dzięki trzymaniu się tradycyjnych receptur. Nie trzeba się jednak ograniczać, ponieważ w kuchni warto wykorzystać również kalafior czy rzodkiewki. Jeśli lubimy nowe doznania i poszukujemy nieoczywistych smaków, można kisić seler naciowy, kalarepę, rzepę, marchew, czosnek, a nawet cebulę. Wystarczy, że odpowiednio przyprawimy naszą mieszankę.

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, z czym łączyć kiszone warzywa, a jesteśmy fanami tego typu smaków, warto kupić przetwory u sprawdzonego źródła. Dobry producent kiszonek ma szeroki wybór specjałów i serwuje e w nieoczywistych połączeniach, np. w towarzystwie miodu, gorczycy i liścia laurowego. Kupując kiszonki, możemy spróbować nowych rzeczy, których sami byśmy nie przygotowali.

Kiszonki, czyli przepis na zdrowie

Kiszone warzywa mogą zabrać w nas kulinarną podróż, fundując co słoiczek nowe doznania kulinarne. Te pyszności warto zaprosić do swojej diety, ponieważ wspomagają układ opornościowy i nerwowy, dzięki wysokiej zawartości witamin, np. A, E i B. Są też cennym źródłem składników mineralnych. Ponadto obniżają poziom złego cholesterolu oraz cukru we krwi. Należy też dodać, że kiszone warzywa są uważane za naturalny probiotyk, a także mają dużą ilość kwasu mlekowego, który rzadko znajduje się w innych produktach.