Kiszone przetwory mają ciekawy smak. Można jeść je jako przekąski lub dodatek do wielu dań, odkrywając nowe połączenia. W ten sposób przyrządzone owoce i warzywa warto także docenić za dostarczaną organizmowi witaminę C i te z grupy B. W jaki sposób są przyrządzone ogórki, papryka czy też kalafior, że smakują tak oryginalnie? Jak przebiega proces kiszenia?

Jak wygląda kiszenie?

Kiszenie warzyw i owoców jest procesem biologicznym. Polega on na fermentacji mlekowej, w której uczestniczą takie bakterie jak Pediococcus, Lactobacillus plantarum oraz Leuconostoc. W ten sposób kiszona żywności na dłużej zachowuje ważność. Dzieje się tak dzięki temu, że cukry zawarte w roślinach rozkładają się do kwasu mlekowego. Ważne jest, aby proces ten odbywał się w warunkach beztlenowych. Należy też dodać, że kwas mlekowy, jeśli jest w odpowiednim stężeniu, zabezpiecza żywność przed gniciem, eliminuje niekorzystne dla zdrowia bakterie, grzyby, a także pleśń.

Kiszonki warzywne, aby zachowały swoje właściwości i smak muszą być przetwarzane wyłącznie w odpowiednich pojemnikach. Najczęściej wykorzystuje się szklane słoiki lub beczki. Niekiedy dobrze wykorzystać też rurkę fermentacyjną. Pomaga ona w zabezpieczeniu żywności przed dostępem tlenu. Ponadto usuwa powstające w wyniku procesu gazy. Do kiszenia często wykorzystuje się solankę lub sfermentowane produkty mleczne. 

Kiszone warzywa i owoce — przysmaki, po które warto sięgnąć

Dobrze zaprosić do swojej kuchni kiszonki. Mogą one występować w znanej wersji. Tu warto wspomnieć o ogórkach, papryce czy grzybach. Obecnie są dostępne przetwory, które mogą nam zaskoczyć, np. kiszona cytryna lub gruszka. Warto też skusić się na rzodkiewkę, pomidora, buraczka albo bardziej orientalne smaki, jak pikantne kimchi i pak choi w towarzystwie jabłka. Różne metody kiszenia, a także unikatowe receptury sprawiają, że tego typu przetwory potrafią zadowolić nawet największych smakoszy.