Kiszonki to potrawy, które zostały przygotowane w procesie fermentacji naturalnej. Proces kiszenia polega na fermentacji mlekowej, w której biorą udział naturalne i zdrowie bakterie. Co ciekawe, kiszonki mają ciekawą i długą historię, która z pewnością zaciekawi niejednego smakosza kiszonych przetworów. Zachęcamy do przeczytania poniższego wpisu, w którym przytaczamy historię kiszonek i wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Co warto wiedzieć o historii kiszonek?

Kiszonki to produkty fermentacyjne, które mają długą historię w kuchniach na całym świecie. Są one przygotowywane poprzez fermentację warzyw lub owoców z użyciem bakterii kwasu mlekowego. Metoda ta pozwala na przedłużenie trwałości produktów i zachowanie ich wartości odżywczych. Kiszonki były popularne w Europie Środkowej i Wschodniej już w starożytności, a także w Chinach i Japonii. W Europie kiszonki były ważnym źródłem pożywienia dla ludzi i zwierząt zwłaszcza zimą, kiedy świeże warzywa były trudno dostępne. Dziś kiszonki są cenione za ich wyjątkowy smak i korzystne działanie zdrowotne. Kiszonki są także coraz częściej stosowane w tradycyjnej kuchni polskiej.

Na czym polega proces kiszenia i jakie ma zalety?

Proces kiszenia polega na fermentacji naturalnej pożywienia za pomocą bakterii i drożdży. Podczas kiszenia cukry zawarte  w roślinach rozkładają się do kwasu mlekowego. Ważne jest jednak, aby proces ten był przeprowadzany w warunkach beztlenowych. W tym celu warto umieścić owoce lub warzywa w szczelnie zamkniętych słoikach, lub beczkach. Niekiedy warto też wykorzystać rurkę fermentacyjną, która zabezpiecza żywność przed dostępem do tlenu, a dodatkowo usuwa powstające w procesie kiszenia gazy. Warto też dodać, że kiszone warzywa i owoce mają wyjątkowy smak i zawierają dużą ilość witamin.